Cakes are typically priced by number of SERVINGS they feed + the LABOR for the design. The more detail or time required in labor cost, the more it’ll cost.Β  (Sometimes “simple” isn’t so simple, and “elaborate” is easier than you think, so just ask πŸ™‚